Головна » Статті » Краєзнавство » Демидівка

Бібліотечна справа на Демидівщині
Історія бібліотек Демидівщини – невід’ємна частина історії Рівненської області. Бібліотечні заклади Дамидівського району ведуть свій відлік, ймовірно, з ХVІ – ХVII ст., коли при церковно–парафіяльних школах, монастирях і церквах засновувались книгозбірні.
На початку ХХ ст. на Демидівщині функціонувала розгалужена мережа земських бібліотек. Вони створювались при школах і задовольняли потреби не тільки учнів і вчителів, але і всього населення краю.
Окремою сторінкою в історію бібліотечної справи району ввійшли земські сільськогосподарські бібліотеки. Їх фонд складався з книг і періодики сільськогосподарської тематики. В основному це були практичні посібники з догляду за домашніми тваринами, з садівництва, городництва, бджільництва.На засіданнях повітових земств обговорювались питання функціонування цих бібліотек: книговидача, склад читачів та ін.
У 20- 30-х роках ХХ ст. виникають осередки "Просвіти" , при яких організовують книгозбірні та хати-читальні. Фонд їх, сформований за рахунок подарованих книг, закуплених у львівських та інших видавництвах і за кордоном, налічував від 25 до 250 книг.В ньому переважали твори українських письменників, громадських діячів, істориків. Підвищеним попитом користувалися книги бібліотечної серії "Учіться брати мої", "Бібліотека рідної мови", "Знання". У 1939 році діяльність просвітянських книгозбірень припинилась. Перший державний бібліотечний заклад було засновано в смт. Демидівка в 1940 році. Бібліотека тоді мала абонемент та читальний зал. Поступово зростали книжкові фонди, розширювалась структура і штат бібліотеки.
Під час другої світової війни діяльність бібліотек району припинилася.
В 1946 р.створюється і розвивається мережа бібліотечних пунктів, в яких бібліотекарі працювали на громадських засадах.З 1948 р. розпочала свою діяльність на Демидівщині дитяча бібліотека. Діти стали постійними учасниками бібліотечних заходів: дитячих ранків, ігор, свят.
На початку 50-х років ХХ ст. в селах району відкриваються бібліотеки, яких у 1956 році було вже 24. 60-ті рр. ХХ ст.були ознаменовані розширенням сітки шкільних та відомчих бібліотек. Але головною біібліотекою Демидівського району до 1963 року залишалася районна бібліотека. У 1963 році Демидівський район було приєднано до Млинівського району Рівненської області. З того часу почались виїзди працівників районої бібліотеки до сільських бібліотек. В 1967 р. було збудовано районий будинок культури, куди згодом перемістилась й районна бібліотека. Покращили тоді свої умови роботи й сільські бібліотеки. Першими в новозбудовані приміщення переїхали бібліотеки сіл Вовковиї, Боремель. Досвід роботи Вовковиївської сільської бібліотеки був відомий на той час не тільки в області, а й в республіці. Цю бібліотеку оголосили як одну з перших в районі, яка отримала звання "Бібліотека відмінної роботи" (із заслуженим працівником Додик М. М.).
Той період роботи бібліотек Демидівського району характеризується приділенням особливої уваги краєзнавству. У 1964 р. у районній бібліотеці був створений краєзнавчий куточок, оформлювались також краєзнавчі книжкові виставки, проводились обговорення книг і огляди літератури місцевих авторів.
На базі бібліотеки села Боремель в 1970 р. проводився міжрайонний семінар з питань обслуговування читачів-дітей. У 70-ті роки 20 ст. при сільських бібліотеках Демидівського району було створено 28 кімнат юного читача. Централізована бібліотечна система в Демидівському районі почала діяти з 1 березня 1976 р. До неї ввійшли 76 бібліотек, з них – 72 сільські, ЦРБ, районна дитяча бібліотека, міська бібліотека для дітей.
У 80-х рр. 20 ст. чисельність населення в районі становила 59500 чоловік, з них читачів було – 53267, що становило 84,1%. В районі нараховувалось 122 бібліотеки всіх систем і відомств, в тому числі центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, міська бібліотека для дорослих та міська бібліотека для дітей, 71 сільська, 43 шкільні та 4 відомчі біблітеки. Тоді ж в районі були створені культурно-спортивні комплекси, до складу яких увійшли й бібліотеки району. На той час діяло 43 таких комплекси. Центральна районна бібліотека співпрацювала тоді із товариствами "Знання", любителів книги, музичною та художньою школами, місцевим радіо, районною газетою "Зоря".
Для забезпечення задоволення інформаційних запитів різних категорій читачів на базі відділу обслуговування районної бібліотеки були створені довідково-інформаційні фонди, на основі яких сформували пізніше довідково-інформаційний центр бібліотеки. Запроваджувались й нові форми пропаганди книг: тижні господарств, прем"єри книги і статей, виставки однієї книги, виставки-дискусії, трибуни громадської думки, трибуни цінних ідей, уроки моралі, уроки совісті та ін.
Вивчення історичного минулого регіонального бібліотечного життя надає сучасникам можливість вивкористати набутий бібліотечний досвід, намітити перспективні шляхи організації бібліотечної справи в районі.
Категорія: Демидівка | Додав: Редактор (04.03.2012)
Переглядів: 1131 | Теги: історія, книгозбірні, бібліотеки, район, бібліотечна, Демидівський, справа | Рейтинг: 0.0/0